DE SECVNDA CONIVGATIONE.

Sêo ôðer coniugatio ys ful êaðcnǣwe, forðan ðe ǣlc ðâra

worda, þe geendað on eo, and se ôðer hâd on es, ys þǣre ôðre

geðêodnysse. doceo ic lǣre, doces þû lǣrst, docet hê lǣrð;

et pluraliter docemus wê tǣcað, docetis gê tǣcað, docent hî

tǣcað. eodem modo tempore praeterito inperfecto docebam ic

tǣhte, docebas ðû tǣhtest, docebat hê tǣhte; et pluraliter

docebamus wê tǣhton, docebatis gê tǣhton, docebant hî

tǣhton. praeterito perfecto docui ic tǣhte, docuisti þû

tǣhtest, docuit hê tǣhte; et pluraliter docuimus wê tǣhton,

docuistis gê tǣhton, docuerunt uel docuere hî tǣhton.

praeterito plusquamperfecto docueram ic tǣhte gefyrn,

docueras þû tǣhtest, docuerat hê tǣhte; et pluraliter

docueramus wê tǣhton, docueratis gê tǣhton, docuerant hî

tǣhton. tempore futuro docebo ic tǣce gyt tô dæg oððe sume

dæg; docebis ðû tǣhst, docebit hê tǣhð; et pluraliter

docebimus wê tǣcað, docebitis gê tǣcað, docebunt hî tǣcað.

inperatiuo modo bebêodendlîcum gemete tempore praesenti on

andwerdre tîde ad secundam et tertiam personam tô ðâm ôðrum

hâde and tô ðâm ðriddan doce tǣc ðû, doceat tǣce hê; et

pluraliter doceamus tǣcon wê, docete tǣce gê, doceant tǣcon

hî. tempore futuro doceto tu tǣc ðû, doceto ille tǣce hê; et

pluraliter doceamus tǣce wê, docetote tǣce gê, docento tǣcon

hî. optatiuo modo utinam docerem êalâ gif ic tǣhte nû oððe

hwêne ǣr, utinam doceres êalâ gif ðû tǣhtest, utinam doceret

êalâ gif hê tǣhte; et pluraliter utinam doceremus êalâ gif

wê tǣhton, utinam doceretis êalâ gif gê tǣhton, utinam

docerent êalâ gif hî tǣhton. praeterito perfecto et

plusquamperfecto utinam docuissem êalâ gif ic tǣhte

fulfremedlîce oððe gefyrn, utinam docuisses êalâ gif ðû

tǣhtest, utinam docuisset êalâ gif hê tǣhte; et pluraliter

utinam docuissemus êalâ gif wê tǣhton, utinam docuissetis

êalâ gif gê tǣhton, utinam docuissent êalâ gif hî tǣhton.

tempore futuro utinam doceam êalâ gif ic tǣce gyt, utinam

doceas êalâ gif ðû tǣcst, utinam doceat êala gif hê tǣcð; et

pluraliter utinam doceamus êalâ gif we tǣcað gyt, utinam

doceatis êalâ gif gê tǣcað, utinam doceant êalâ gif hî

tǣcað. subiunctiuo modo underðêodendlîcum gemete cum doceam

þonne ic tǣce nû, cum doceas ðonne ðû tǣcst, cum doceat

þonne hê tǣcð; et pluraliter cum doceamus ðonne wê tǣcað,

cum doceatis þonne gê tǣcað, cum doceant þonne hî tǣcað.

praeterito inperfecto cum docerem þâ ðâ ic tǣhte lytle ǣr,

cum doceres þâ ðâ ðû tǣhtest, cum doceret ðâ ðâ hê tǣhte; et

pluraliter cum doceremus þâ ðâ wê tǣhton, cum doceretis þâ

ðâ gê tǣhton, cum docerent þâ ðâ hî tǣhton. praeterito

perfecto cum docuerim þâ ðâ ic tǣhte fulfremedlîce, cum

docueris ðâ ðâ ðû tǣhtest, cum docuerit þâ ðâ hê tǣhte; et

pluraliter cum docuerimus þâ ðâ wê tǣhton, cum docueritis þâ

ðâ gê tǣhton, cum docuerint þâ ðâ hî tǣhton. praeterito

plusquamperfecto cum docuissem þâ ðâ ic tǣhte gefyrn, cum

docuisses þâ ðâ ðû tǣhtest, cum docuisset þa ðâ hê tǣhte; et

pluraliter cum docuissemus þâ ðâ wê tǣhton gefyrn, cum

docuissetis þâ ðâ gê tǣhton, cum docuissent ðâ ðâ hî tǣhton.

tempore futuro cum docuero þonne ic tǣce gyt sume dæg, cum

docueris þonne ðû tǣcst, cum docuerit ðonne hê tǣcð; et

pluraliter cum docuerimus þonne wê tǣceað gyt, cum

docueritis þonne gê tǣceað, cum docuerint þonne hî tǣceað.

infinitiuo modo docere tǣcean; docere uolo ic wylle nû

tǣcean; docere uolebam ic wolde nû ǣr tǣcean; docere uolumus

wê wyllað tǣcan. praeterito perfecto et plusquamperfecto

docuisse tǣcan; uidi aliquando te docuisse pueros ic geseah

hwîlon ðê tǣcan ðâm cildum. futuro tempore doctum ire uel

docturum esse; uideo te doctum ire ic gesêo, þæt ðû gǣst

tǣcan; uideo te docturum esse ic gesêo, þæt ðû wylt tǣcan.

inpersonali modo docetur. þis gemet gǣð ofer ealle ðâ ôðre

ǣfre on ðâm ðriddan hâde and behôfað, þæt man ðǣr tô dô

subauditionem et personam, þæt ys, underhlystunge and hâd.

docetur, subaudis a me: ic tǣce. subaudis ys word: subaudio

ic underhlyste, subaudis ðû underhlyst, subaudit hê

underhlyst. praeterito inperfecto docebatur a te ðû tǣhtest

nû ǣr. praeterito perfecto doctum erat a nobis wê tǣhton and

swâ forð. infinitiuo modo doceri a me uolo ic wylle tǣcan;

doceri a nobis uolumus wê wyllað tǣcan. ac ðises gemetes nys

nân nêod. gerundia uel participalia uerba sunt haec:

docendi, docendo, docendum, doctum, doctu. tempus est

docendi tîma hyt ys tô tǣcenne, docendo loquor tǣcende ic

sprece, docendum est mihi mê ys tô tǣcenne, habes pueros ad

docendum hæfst ðû cild tô lǣrenne, uis doctum ire wylt ðû

gân tǣcan, doctu ueni fram lâre ic côm. þâs word magon tô

eallum hâdum and tô eallum tîdum and tô ǣgðrum getele and tô

ǣlcum cynne: multum ipse laborat docendo pueros swîðe hê

swincð tǣcende ðâm cildum, ipsa monialis uigilat docendo

puellas sêo mynecene wacað tǣcende ðâm mǣdencildum, legendo

docetur uir et legendo docetur mulier. and hî underfôð

praepositiones, þæt synd foresetnyssa, in and ad: in

conuertendo dominus captiuitatem sion, ad legendum et

cetera. eft, ðonne hî bêoð naman, ðonne nimað hî him gelîce

casus. amanda uirtus lufigendlîc miht, amandae uirtutis

lufigendlîcere mihte, in pascendis gregibus on læswigendum

êowdum, ad audiendam uocem tô gehŷrendlîcere stemne and fela

ôðre. duo participia ueniunt a uerbo actiuo twegen dǣlas, ðe

synd gecwedene dǣl nimende, cumað of ðâm dǣdlîcum worde,

praesentis temporis docens tǣcende, futuri temporis docturus

sum cras pueros ic wylle tǣcan tô merigen þâm cildum.

Ðus gâð ealle ðâ word, þe geendjað on eo on ðâm forman hâde

and on ðâm ôðrum hâde on langne es: habeo ic hæbbe, habes ðû

hæfst, habet hê hæfð. ðêos coniugatio macað hire praeteritum

perfectum on six wîsan.

I. Sêo forme praeteritum geendað on ui: fleo ic wêpe, fles

ðû wêpst, fleui ic wêop, fletum gewôpen. eallswâ defleo ic

bewêpe, defleui, defletum; neo ic spinne, neui, netum;

impleo ic gefylle; compleo ic fullfylle; suppleo ic fylle;

oleo ic wexe oððe ic stême, oleui, oletum oððe olui, olitum;

aboleo ic âdylegige, aboleui, aboletum oððe abolui,

abolitum. ðâ ôðre macjað praeteritum on eui and sopinum on

etum: deleo ic âdylegige, deleui ic âdylegode, deletum

âdilegod; of ðâm is gecweden letum dêað, þe âdylegað lîf.

II. Sêo ôðer praeteritum geendað on u.i: doceo ic tǣce,

docui; habeo ic hæbbe, habui ic hæfde, habitum gehæfd;

prohibeo ic forbêode, prohibui ic forbêad, prohibitum

forboden; exhibeo ic gearcige, exhibui, exhibitum; adhibeo

ic tô nime, adhibui, adhibitum; praebeo ic gearcige,

praebui, praebitum; taceo ic sûwige, tacui, tacitum;

conticeo ic samod sûwige, conticui, conticitum; moneo ic

mynegige, monui, monitum. sciendum est, quod neutra uerba

deficiunt in sopino is tô witenne, þæt ðâ word, ðe synd

neutra gehâtene, âteorjað on ðus gerâdum sopinum. caleo ic

wearmige, calui; nis ðǣr nân sopinum. eallswâ tepeo ic

wlacige, tepui; horreo ic onðracige, horrui; candeo ic

scîne, candui; studeo ic gecnyrdlǣce, studui; frondeo ic

grôwe, frondui; splendeo ic scîne, splendui; rubeo ic

rêadige, rubui; palleo ic blâcige, pallui; pareo ic

gehŷrsumige, parui; iaceo ic licge, iacui; caneo ic hârige,

canui; floreo ic blôwe, florui; uireo ic grôwe, uirui; areo

ic forsêarige, arui; calleo, id est, callidus fio ic bêo

pætig, callui; excelleo ic oferstîge, excellui (þis word byð

êac gecweden excello, excellis, þǣre ðriddan); stupeo ic

wafige, stupui; langueo ic âdlige, langui; uigeo ic

strangige oððe geðêo, uigui; rigeo ic stîfige, rigui; egeo

ic wædlige, egui; indigeo ic beþearf, indigui. careo ic

ðolige sumes ðinges, carui: on ðisum worde mæg bêon sopinum

caritum and participium cassus and futurum cariturus. timeo

ic ondrǣde, timui, næfð nǣnne sopinum nê metuo ic ondrǣde,

metui. teneo ic healde, tenui, hæfð sopinum tentum; censeo

ic dême oððe ic âsmêage, censui, censum; absorbeo ic

forswelge, absorbui, absorptum.

III. Sêo ðridde praeteritum geendað on si: suadeo ic tyhte,

suasi ic tyhte, suasum getyht; rideo ic hliche, risi, risum;

ardeo ic byrne, arsi, arsum; indulgeo ic forgyfe oððe

miltsige, indulsi, indulsum oððe indultum; algeo ic côlige,

alsi, alsum; mulgeo ic melce, mulsi, mulsum oððe mulctum;

fulgeo ic scîne, fulsi, fulsum; tergeo uel tergo ic wîpige,

tersi, tersum; turgeo ic tôswelle, tursi, tursum; urgeo ic

ðrafige, ursi (ursum is bera: hic ursus þes bera, hunc

ursum); torqueo ic wrîðe, torsi, tortum, ac ðâ ealdan cwǣdon

torsum; of ðâm gefêged distorqueo ic tôwrîðe, distorsi,

distortum; contorqueo ic samod þrâwe, contorsi, contortum;

extorqueo ic of âwringe extorsi, extortum; maneo ic wunige,

mansi, mansum; haereo ic tô geðêode oððe ic tô clifige,

haesi, haesum, and of ðâm gefêgede on ðâm ylcan andgyte

adhaereo, inhaereo; iubeo ic hâte, iussi ic hêt, iussum; et

similia.

IIII. Sêo fêorðe praeteritum geendað on xi: lugeo ic

hêofige, luxi, luctum; frigeo ic bêo ofcalen, frixi,

frictum; augeo ic geŷce, aucxi, auctum.

V. Sêo fîfte praeteritum âwent ðone eo on i: moueo ic

styrige, moui ic âstyrede, motum âstyred; uoueo ic behâte,

uoui, uotum; foueo ic beðige, foui, fotum; faueo ic

fultumige, faui, fautum (forðan ðe fatum byð of ðâm worde

for, faris); caueo ic warnige, caui, cautum (catum is ôðer

ðing); paueo ic forhtige, paui; conniueo ic wincige,

conniui; ferueo ic wealle, ferui; ac hî nabbað nǣnne

sopinum; cieo ic gelaðige, ciui, citum; uideo ic gesêo,

uidi, uisum; and of ðâm gefêgede praeuideo ic forescêawige,

praeuidi, praeuisum; inuideo ic andige, inuidi, inuisum;

sedeo ic sitte, sedi, sessum on twâm essum; and of ðâm

gefêgede possideo ic geâgnige, possedi, possessum; obsideo

ic ymbsitte, obsedi, obsessum; eallswâ insideo ic onsitte,

subsideo ic undersitte, resideo ic ûpp sitte oððe ic eft

sitte; strideo oððe strido ic cearcige oððe ic gristbitige,

stridi; respondeo ic andswarige, respondi, responsum;

prandeo ic gereordige, prandi, pransum.

VI. Sêo syxte praeteritum gǣð ðus: tondeo ic efesige oððe ic

scere scêp oððe hors, totondi, tonsum; mordeo ic bîte,

momordi, morsum; spondeo ic behâte oððe ic beweddige,

spopondi, sponsum (of ðâm cymð sponsus brŷdguma); pendeo ic

hangige, pependi, pensum. ac hî ne gâð nâ ðus, gyf hî bêoð

gefêgede: suspendo ic âhô, suspendi ic âhêngc, suspensum;

detondeo ic of âefesige, detondi; et cetera.

Sume word geendjað on eo on ðâm forman hâde, ac hî ne

geendjað on es on ðâm ôðrum hâde, forðan ðe hî gâð æfter

ðǣre forman coniugatione, nâ æfter ðǣre ôðre: meo ic fare,

meas ðû færst, meat hê færð; beo ic gegôdige sumne, beas;

creo ic gescyppe, creas; screo ic hrǣce oððe spǣte; laqueo

ic fô mid grine, laqueas; nauseo mê wlatað, nauseas; enucleo

ic âspyrige, enucleas; calceo uel calcio ic scôge mê,

calceas uel calcias. âne twâ word synd ðǣre fêorðan

geðêodnysse: eo ic gange, is ðû gǣst; queo ic mæg, quis ðû

miht.

Ælfrics Grammatik und Glossar · 第 88 / 125 题