Figura is gecweden on englisc hiw oððe gefêgednyss. þâra
synt twâ: simplex ânfeald et composita and gefêged. þâs
pronomina bêoð gefêgede ðus þurh sume casus: iste and hic
bêoþ tôgædere gefêgede on þrîm casum ðus: istic þes, istunc
þisne, ab istoc fram ðisum. femininum istaec ðêos, istanc
þâs, ab istac fram þissere. nis hêr nân menigfeald getel.
neutrum istoc iudicium þes dôm, istoc ðisne, ab istoc fram
ðisum. hêr is menigfeald getel: istaec iudicia ðâs dômas,
istaec accussatiuus, istaec uocatiuus. aduerbium hic hêr;
ôðre gefêgede aduerbia: adhuc gyt (lege adhuc rǣd gyt),
abhinc heonon.
Is sê byð gefêged tô ðâm aduerbio demum æt nêxtan ðus: idem
se ylca, eiusdem þæs ylcan, eidem þâm ylcan, eundem þone
ylcan, ab eodem fram ðâm ylcan; et pluraliter idem uel eidem
þâ ylcan, eorundem ðǣra ylcra, eisdem þâm ylcum, eosdem þâ
ylcan, ab eisdem fram ðâm ylcum. generis feminini eadem sêo
ylce, eiusdem þǣre ylcan, eidem, eandem, ab eadem; et
pluraliter eaedem þâ ylcan, earundem et cetera. generis
neutri idem þæt ylce, eiusdem ðæs ylcan, eidem, idem, ab
eodem; et pluraliter eadem þâ ylcan, eorundem, eisdem et
cetera.
Þrŷ êacan synd met, pte, ce, þe man êacnað on lêdensprǣce tô
sumum casum þises partes for gesceâde oððe fægernysse.
egomet ic sylf, meimet mînes sylfes, mihimet mê sylfum,
memet mê sylfne. on ðâm ôðrum hâde on genitiuo tuimet þînes
sylfes (forþan ðe tumet ys word: tumeo ic tôðinde, tumes þû
tôðindst, tumet hê tôðint), tibimet þê sylfum, temet ðê
sylfne. ðâm nominatiuo hê mæg bêon êac geðêod, gif ðû setst
ânne scortne te betwux: tutemet þû sylf; êac tute getâcnað
þæt ylce. et pluraliter nosmet wê sylfe, nobismet ûs sylfum,
uosmet gê sylfe, uobismet êow sylfum: nys hêr nâ mâ. on ðâm
þriddan hâde suimet his sylfes, sibimet him sylfum, semet
hyne sylfne.
Se ôðer êaca bið fîf ablatiuum wîflîces cynnes gefêrlǣht:
meapte on mîne wîsan, tuapte on ðîne wîsan, suapte on his
wîsan, nostrapte on ûre wîsan, uestrapte on êower wîsan.
Se þridda êaca gǣð þus: huiusce þises, hisce þisum, hosce
þâs; hasce þâs.
Sume hîg bêoð gefêgede þus: eccum, þæt is on andgyte, lôca
efne, þû gesihst hine; eccos lôca efne, þû gesihst hîg; eft
ellum for illum hine. ad femininum tô wîflîcum hâde ealswâ
ellam for illam; eccam lôca efne, ðû gesihst hîg and
menigfealdlîce eccas.
Eft mecum mid mê, tecum mid ðê, secum mid him, nobiscum mid
ûs, uobiscum mid êow.
Hic is ǣgðer gê pronomen gê aduerbium: hic þes and hic hêr.
tantundem is nama, þæt is eft swâ mycel. his genitiuus is
tantidem eft swâ myceles oððe ealswâ myceles. næfð hê nâ mâ
casa. totidem ealswâ fela ys êac nama and næfð nâ mâ casa.