DE FIGVRA.

Figura is gecweden on englisc hiw oððe gefêgednyss. þâra

synt twâ: simplex ânfeald et composita and gefêged. þâs

pronomina bêoð gefêgede ðus þurh sume casus: iste and hic

bêoþ tôgædere gefêgede on þrîm casum ðus: istic þes, istunc

þisne, ab istoc fram ðisum. femininum istaec ðêos, istanc

þâs, ab istac fram þissere. nis hêr nân menigfeald getel.

neutrum istoc iudicium þes dôm, istoc ðisne, ab istoc fram

ðisum. hêr is menigfeald getel: istaec iudicia ðâs dômas,

istaec accussatiuus, istaec uocatiuus. aduerbium hic hêr;

ôðre gefêgede aduerbia: adhuc gyt (lege adhuc rǣd gyt),

abhinc heonon.

Is sê byð gefêged tô ðâm aduerbio demum æt nêxtan ðus: idem

se ylca, eiusdem þæs ylcan, eidem þâm ylcan, eundem þone

ylcan, ab eodem fram ðâm ylcan; et pluraliter idem uel eidem

þâ ylcan, eorundem ðǣra ylcra, eisdem þâm ylcum, eosdem þâ

ylcan, ab eisdem fram ðâm ylcum. generis feminini eadem sêo

ylce, eiusdem þǣre ylcan, eidem, eandem, ab eadem; et

pluraliter eaedem þâ ylcan, earundem et cetera. generis

neutri idem þæt ylce, eiusdem ðæs ylcan, eidem, idem, ab

eodem; et pluraliter eadem þâ ylcan, eorundem, eisdem et

cetera.

Þrŷ êacan synd met, pte, ce, þe man êacnað on lêdensprǣce tô

sumum casum þises partes for gesceâde oððe fægernysse.

egomet ic sylf, meimet mînes sylfes, mihimet mê sylfum,

memet mê sylfne. on ðâm ôðrum hâde on genitiuo tuimet þînes

sylfes (forþan ðe tumet ys word: tumeo ic tôðinde, tumes þû

tôðindst, tumet hê tôðint), tibimet þê sylfum, temet ðê

sylfne. ðâm nominatiuo hê mæg bêon êac geðêod, gif ðû setst

ânne scortne te betwux: tutemet þû sylf; êac tute getâcnað

þæt ylce. et pluraliter nosmet wê sylfe, nobismet ûs sylfum,

uosmet gê sylfe, uobismet êow sylfum: nys hêr nâ mâ. on ðâm

þriddan hâde suimet his sylfes, sibimet him sylfum, semet

hyne sylfne.

Se ôðer êaca bið fîf ablatiuum wîflîces cynnes gefêrlǣht:

meapte on mîne wîsan, tuapte on ðîne wîsan, suapte on his

wîsan, nostrapte on ûre wîsan, uestrapte on êower wîsan.

Se þridda êaca gǣð þus: huiusce þises, hisce þisum, hosce

þâs; hasce þâs.

Sume hîg bêoð gefêgede þus: eccum, þæt is on andgyte, lôca

efne, þû gesihst hine; eccos lôca efne, þû gesihst hîg; eft

ellum for illum hine. ad femininum tô wîflîcum hâde ealswâ

ellam for illam; eccam lôca efne, ðû gesihst hîg and

menigfealdlîce eccas.

Eft mecum mid mê, tecum mid ðê, secum mid him, nobiscum mid

ûs, uobiscum mid êow.

Hic is ǣgðer gê pronomen gê aduerbium: hic þes and hic hêr.

tantundem is nama, þæt is eft swâ mycel. his genitiuus is

tantidem eft swâ myceles oððe ealswâ myceles. næfð hê nâ mâ

casa. totidem ealswâ fela ys êac nama and næfð nâ mâ casa.

Ælfrics Grammatik und Glossar · 第 78 / 125 题