The only forms used are—

II. _Iness._ =tuotaessa=

III. _Instr._ =tuotaman=

_Participles._

I. =saatava=, =tuotava=

II. =saatu=, =tuotu=

Similarly =lyö=, _to strike_, makes in the present =lyön=, =lyöt=, =lyö=,

=lyömme=, =lyötte=, =lyövät=; imperfect =löin= (by rule =4=); concessive

=lyönen=; conditional =löisin= (=4=); imperative =lyö=, =lyökäämme=,

=lyökää=; infinitives =lyödä=, =lyödessä=, =lyömän=, =lyöminen=,

=lyömäisilläni=; participles =lyövä= and =lyönyt=; passive =lyödään=, etc.

So also =satuloi=, _saddle_, forms present indicative =satuloin=,

=satuloit=, =satuloi=, =satuloimme=, =satuloitte=, =satuloivat=;

imperfect =satuloin= (=5=); concessive =satuloinen=; conditional

=satuloisin=; imperative =satuloi=; optative =satuloiʻos=; infinitives

=satuloida=, =satuloidessa=, =satuloiman=, =satuloiminen=,

=satuloimaisillani=; participles =satuloiva=, =satuloinut=; passive

=satuloidaan=.

_Second Conjugation._

A Finnish Grammar · 第 59 / 183 题