DE FIGVRA.

FIGVRA is gecweden on englisc #hiw# oððe #gefêgednyss#. 20

þâra synt twâ: SIMPLEX #ânfeald# ET COMPOSITA #and gefêged#.

[[106]]

þâs PRONOMINA bêoð gefêgede ðus þurh sume

CASVS: _iste_ and _hic_ bêoþ tôgædere gefêgede on þrîm casum

ðus: _istic_ #þes#, _istunc_ #þisne#, _ab istoc_ #fram ðisum#.

FEMININVM _istaec_ #ðêos#, _istanc_ #þâs#, _ab istac_ #fram þissere#.

nis hêr nân menigfeald getel. NEVTRVM _istoc iudicium_ 5

#þes dôm#, _istoc_ #ðisne#, _ab istoc_ #fram ðisum#. hêr

is menigfeald getel: _istaec iudicia_ #ðâs dômas#, _istaec_

ACCVSSATIVVS, _istaec_ VOCATIVVS. ADVERBIVM _hic_ #hêr#; ôðre

gefêgede ADVERBIA: _adhuc_ #gyt# (_lege adhuc_ #rǣd gyt#), _abhinc_

#heonon#. 10

19 _überschrift f. J_ 20 _kein absatz J_ ‖ is--21 twâ _f. T_ ‖ _2._ s

_in_ gef. _aus_ f _rad. O_ 21 þæra _FhRU_, ðæra _J_ ‖ synd _DFhRU_,

sind _Hh_ ‖ symplex _FU_ ‖ andfeald _U, f. T_ 21--106^1 and gefêged

_f. T_ ‖ 1 bið _U_ ‖ gefeged _JO_ 2 ætgædere _T_ ‖ gefede _D_ ‖ þrîm]

óðrum _T_, tres _darüber von späterer hd., von der auch sonst schwer

lesbare kritzeleien über den nächsten zeilen herrühren, F_ 3--7 _ü. f.

T_ 3 ist hunc _FhR_ ‖ þissum _J_ 5 getæl _FT_ 6 þes d. _f. W_ ‖ þesne

_W_ ‖ [ab--her] _W_ ‖ þissum _J_ 7 getæl _FT_ ‖ iudicium _unvollst.

zu_ -cia _T_ ‖ _ü. f. W_ 8 accusati[u. i. uo]catiuus _W_ ‖ -ussa-

_FhO_, -u(s)sa- _U_, -usa- _die übr._ ‖ adu.--10 heonon _f. T_ ‖

abuerbium _R_ 9 gefeged: _J_ ‖ ad[uerbia adhu]c _W_ ‖ gyt _f. W_ ‖

lege: _J_ ‖ r. g. _f. W_ 9. 10 abinc _U_

_Is_ #sê# byð gefêged tô ðâm ADVERBIO _demum_ #æt nêxtan#

ðus: _idem_ #se ylca#, _eiusdem_ #þæs ylcan#, _eidem_

#þâm ylcan#, _eundem_ #þone ylcan#, _ab eodem_ #fram

ðâm ylcan#; ET PLVRALITER _idem_ VEL _eidem_ #þâ ylcan#,

_eorundem_ #ðǣra ylcra#, _eisdem_ #þâm ylcum#, _eosdem_ #þâ 15

ylcan#, _ab eisdem_ #fram ðâm ylcum#. GENERIS FEMININI

_eadem_ #sêo ylce#, _eiusdem_ #þǣre ylcan#, _eidem_, _eandem_,

_ab eadem_; ET PLVRALITER _eaedem_ #þâ ylcan#, _earundem_

ET CETERA. GENERIS NEVTRI _idem_ #þæt ylce#, _eiusdem_ #ðæs

[[107]]

ylcan#, _eidem_, _idem_, _ab eodem_; ET PLVRALITER _eadem_ #þâ ylcan#,

_eorundem_, _eisdem_ ET CETERA.

11 _kein absatz_ ‖ sê] he _W, f. T_ ‖ iuei[ȝed to þ]is[se(?) ad]uerbio

_W_ ‖ aduerbio _aus_ -ia _R_ ‖ demum .i. nouissimo .i. æt n. _W_

11. 12 æt n. ð.] swá swá is _T_ ‖ nehstan _J_ 12 [idem þ]e [ilk]e _W_

‖ --107^2 _ü. f. T_ ‖ þæs--13 eundem _f. J_ ‖ þes _F_ 13 þam ylcum

_O_ ‖ eandem _O_ ‖ þo(n̄) _J_ ‖ il[ke ab e]odem _W_ 14 eidem _aus_

idem _1. corr. F, aus_ eadem _O_, eiusdem _J_ 15 erundem _T_, eorum _zu_

eorundem _auf der stelle D_ ‖ þara _H_ ‖ [eis]dem _W_ 16 isdem _JW_ ‖

femini _J_ 17 s. y. e. _f. J_ ‖ se _F_ ‖ eius[dem] _W_ ‖ þæra _J_ 18

ab eandem (_aber_ n _getilgt v. 1. corr._) _F_ ‖ eadem _zu_ eedem _1.

corr. F_ ‖ eorundem _zu_ ear- _1. corr. F_ 19 et cetera] eisdem _F_ ‖

generis--107^2 cetera _am rande 1. corr._ (_hätte der corrector_ 18

eaedem--107^1 pluraliter _ergänzt, so wären weniger änderungen in_ 18

_nötig gewesen_) _F_ ‖ [generis] _W_ ‖ iuusdem _O_ 1 eidem] eadem _O_

‖ ab eadem _O_ ‖ [þeo] _W_ 2 earundem _O_, eorumdem _U_ ‖ et cetera

_getilgt F_

Þrŷ êacan synd _met_, _pte_, _ce_, þe man êacnað on

lêdensprǣce tô sumum casum þises partes for gesceâde

oððe fægernysse. _egomet_ #ic sylf#, _meimet_ #mînes sylfes#, 5

_mihimet_ #mê sylfum#, _memet_ #mê sylfne#. on ðâm

ôðrum hâde on GENITIVO _tuimet_ #þînes sylfes# (forþan ðe

_tumet_ ys word: _tumeo_ #ic tôðinde#, _tumes_ #þû tôðindst#,

_tumet_ #hê tôðint#), _tibimet_ #þê sylfum#, _temet_ #ðê sylfne#.

ðâm NOMINATIVO hê mæg bêon êac geðêod, gif ðû setst 10

ânne scortne _te_ betwux: _tutemet_ #þû sylf#; êac _tute_ getâcnað

þæt ylce. ET PLVRALITER _nosmet_ #wê sylfe#, _nobismet_

#ûs sylfum#, _uosmet_ #gê sylfe#, _uobismet_ #êow sylfum#:

nys hêr nâ mâ. on ðâm þriddan hâde _suimet_ #his sylfes#,

_sibimet_ #him sylfum#, _semet_ #hyne sylfne#. 15

3 _kein absatz_ ‖ þrie écan _T_ ‖ beoþ _W_ ‖ me& _W_ ‖ a _vor_ pte

_von a. hd. h_ ‖ pte ce] ptete (_aber 2._ t _zu_ c) _O_ ‖ ce] ee _DH_

‖ eacnat _zu_ -ð _von a. hd. F_, [ea]cnaþ _W_ 4 þisses _J_ 5 [oþ]er _W_

‖ --15 _ü. f. T_ ‖ in _von_ mînes _auf rasur O_ 5. 6 sylfnes _U_ 6

michimet _JTU_ ‖ [m]e sulfum _W_ ‖ memet] men|te _O_ 7 oðran _h_ ‖

tui[m]et _W_ ‖ for::::|ðanðe (ðāðe _oder_ ðōðe _r._) _h_ ‖ -þā _U_ 8

tumeð _R_ ‖ toðingde _J_ ‖ [t]umes _W_ ‖ toþintst _FR_, -ndest _hU_,

-þinst _W_ 9 timet _zu_ tibimet _v. ds. hd. F_, timet _O_ ‖ [þe] sulfne

_W_ ‖ syl(f)ne _D_ 10 ðu|ðu _T_ ‖ [set]st _W_, test _zu_ sest _1.

corr. F_, dest _T_ 11 ænne (enne _W_) _alle ausser O_ ‖ te _auf r. D_

‖ betwyx _T_, ux _z. t. weg H_ ‖ tutemet] tu(tu)met _h_ ‖ êac--12

ylce _f. T_ 11. 12 itoc[ne]þ _W_ 13 us sylfum _scheint dagestanden zu

haben_ (_aber_ u _von_ us _zu_ w _geändert und_ e _angeflickt_, um _zu_

e, _wie es scheint, v. ds. hd._) _h_ ‖ [uo]smet _W_ 14 nāmore _W_ ‖

on--hâde] eft _T_ ‖ [on] _W_ ‖ hod[e] sui[met--108^6 also] ellam _W_

‖ sumet _J_

Se ôðer êaca bið fîf ABLATIVVM wîflîces cynnes

gefêrlǣht: _meapte_ #on mîne wîsan#, _tuapte_ #on ðîne wîsan#,

_suapte_ #on his wîsan#, _nostrapte_ #on ûre wîsan#,

_uestrapte_ #on êower wîsan#.

16 _kein absatz_ ‖ bið--17 gefêrlǣht] gǣð ðus _T_ ‖ bið] hæfð _über

rasur 2. corr. h_ ‖ abłat̄ _und am rande_ tiuū _U_ 17--19 _ü. f. T_ ‖

wison _R_ ‖ tuapte on ð. w. _f. J_ 18 nostra apte _J_ ‖ ure _auf rasur

2. corr.? h_ 19 ne. on êo. w. _f. h_ ‖ uestra apte (_aber das erste_ a

_getilgt_) _J_ ‖ wisa(n) _R_

[[108]]

Se þridda êaca gǣð þus: _huiusce_ #þises#, _hisce_

#þisum#, _hosce_ #þâs#; _hasce_ #þâs#.

1 _kein absatz_ ‖ êaca _f. J_ ‖ þ _in_ þus _aus_ h _O_ ‖ þises--7

eccas _f. T_ ‖ þisses _J_ ‖ hysce _U_ 2 þissum _J_ ‖ þâs] þæs _das

erste mal J, das zweite U_

Sume hîg bêoð gefêgede þus: _eccum_, þæt is on andgyte,

#lôca efne, þû gesihst hine#; _eccos_ #lôca efne,

þû gesihst hîg#; eft _ellum_ for _illum_ #hine#. AD FEMININVM 5

#tô wîflîcum hâde# ealswâ _ellam_ for _illam_; _eccam_ #lôca

efne, ðû gesihst hîg# and menigfealdlîce _eccas_.

3 _kein absatz_ ‖ gefe(ge)de _1. corr. F_ ‖ e(c)cum _gz. hd. F_ ‖ þæt

_usw. in d. z. R_ 4 _2._ lôca _usw. in d. z. R_ 6 eccan _DHU_, eaccam

_F, dah._ .i. _W_ ‖ lôca _usw. in d. z. R_ 7 sihst _J_ ‖ hi(o) _1.

corr. F_, heo _DH_

Eft _mecum_ #mid mê#, _tecum_ #mid ðê#, _secum_ #mid

him#, _nobiscum_ #mid ûs#, _uobiscum_ #mid êow#.

8 _kein absatz_ ‖ --9 _ü. f. T_ ‖ mid me _doppelt_ (_das zweite

rad._) _H_

_Hic_ is ǣgðer gê PRONOMEN gê ADVERBIVM: _hic_ #þes# 10

and _hic_ #hêr#. _tantundem_ is nama, þæt is #eft swâ mycel#.

his GENITIVVS is _tantidem_ #eft swâ myceles# oððe

#ealswâ myceles#. næfð hê nâ mâ casa. _totidem_ #ealswâ

fela# ys êac nama and næfð nâ mâ casa.

10 _kein absatz_ 10. 11 þes _und_ her _in d. z. T_ 11 þæt--mycel _gl. R,

f. T_ 12 is] (ys) _U_ ‖ tontidem _T, dahinter_ .i. _W_ ‖ e. s. m.

_gl., f. T_ 12. 13 o. e. m. _in d. z. R, f. T_ 13 casu _T_, casen _W_ ‖

ealswâ--14 and _f. T_ 13. 14 .i. also _W_ 14 feala _F_ ‖ s _in_ is _auf

r. D_ ‖ næfð he na _T_ ‖ casu _T_, casen _W_

[[12 is] (ys) _U_

text has “is](ys)” without space

e. s. m. _gl., f. T_

printed as shown: missing MS reference (R)?]]

Ælfrics Grammatik und Glossar · 第 21 / 125 题