1. =en olisi luvannut=, etc.

_Futures._ _Affirmative._

I. =olen lupaava=

II. =olin lupaava=

III. =lienen lupaava=

IV. =olisin lupaava=

_Negative._

=en ole lupaava=, etc.

_Imperative._ _Affirmative._

_Sing._ _Plur._

1. —— =luvatkaamme=

2. =lupaa= =luvatkaa=

_Negative._

_Sing._ _Plur._

1. —— =älkäämme luvatko=

2. =älä lupaa= =älkää luvatko=

_Optative._ _Affirmative._

_Sing._ _Plur._

1. —— =luvatkoon=

2. =luvatkos= =luvatkoot=

_Negative._

_Sing._ _Plur._

1. —— =älköön luvatko=

2. =ällös luvatko= =älkööt luvatko=

_Infinitives._

I. =luvata=

=luvatakse(ni)=

II. =luvatessa=

=luvaten=

III. =lupaama=, etc.

IV. =lupaaminen=

=lupaamista=

V. =lupaamaisilla=

_Participles._

=lupaava=

=luvannut=

_Passive._

_Ind. Pres._ _Aff._ =luvataan=

_Neg._ =ei luvata=

_Imp._ _Aff._ =luvattiin=

_Neg._ =ei luvattu=

_Conc._ _Aff._ =luvattaneen=

_Neg._ =ei luvattane=

_Cond._ _Aff._ =luvattaisiin=

_Neg._ =ei luvattaisi=

_Imp._ _Aff._ =luvattakaan=

_Neg._ =älkään luvattako=

_Opt._ _Aff._ =luvattakoon=

_Neg._ =älköön luvattako=

_Infinitives._

II. =luvattesa=

III. =luvattaman=

_Participles._

_Present_ =luvattava=

_Past_ =luvattu=

* * * * *

_Present Indicative._ _Affirmative._

_Sing._ _Plur._

1. =kokoan= _or_ =kokoon= =kokoamme= _or_ =kokoomme=

2. =kokoat= _or_ =kokoot= =kokoatte= _or_ =kokootte=

3. =kokoaa= _or_ =kokoo= =kokoavat= _or_ =kokoovat=

_Negative._

1. =en kokoa= _or_ =en kokoo=

2. =et kokoa= _or_ =et kokoo=

3. =ei kokoa=

_Imperfect._ _Affirmative._

_Sing._ _Plur._

1. =kokosin= =kokosimme=

2. =kokosit= =kokositte=

3. =kokosi= =kokosivat=

_Negative._

A Finnish Grammar · 第 104 / 183 题