_Futures._ _Affirmative._
I. =olen lupaava=
II. =olin lupaava=
III. =lienen lupaava=
IV. =olisin lupaava=
_Negative._
=en ole lupaava=, etc.
_Imperative._ _Affirmative._
_Sing._ _Plur._
1. —— =luvatkaamme=
2. =lupaa= =luvatkaa=
_Negative._
_Sing._ _Plur._
1. —— =älkäämme luvatko=
2. =älä lupaa= =älkää luvatko=
_Optative._ _Affirmative._
_Sing._ _Plur._
1. —— =luvatkoon=
2. =luvatkos= =luvatkoot=
_Negative._
_Sing._ _Plur._
1. —— =älköön luvatko=
2. =ällös luvatko= =älkööt luvatko=
_Infinitives._
I. =luvata=
=luvatakse(ni)=
II. =luvatessa=
=luvaten=
III. =lupaama=, etc.
IV. =lupaaminen=
=lupaamista=
V. =lupaamaisilla=
_Participles._
=lupaava=
=luvannut=
_Passive._
_Ind. Pres._ _Aff._ =luvataan=
_Neg._ =ei luvata=
_Imp._ _Aff._ =luvattiin=
_Neg._ =ei luvattu=
_Conc._ _Aff._ =luvattaneen=
_Neg._ =ei luvattane=
_Cond._ _Aff._ =luvattaisiin=
_Neg._ =ei luvattaisi=
_Imp._ _Aff._ =luvattakaan=
_Neg._ =älkään luvattako=
_Opt._ _Aff._ =luvattakoon=
_Neg._ =älköön luvattako=
_Infinitives._
II. =luvattesa=
III. =luvattaman=
_Participles._
_Present_ =luvattava=
_Past_ =luvattu=
* * * * *
_Present Indicative._ _Affirmative._
_Sing._ _Plur._
1. =kokoan= _or_ =kokoon= =kokoamme= _or_ =kokoomme=
2. =kokoat= _or_ =kokoot= =kokoatte= _or_ =kokootte=
3. =kokoaa= _or_ =kokoo= =kokoavat= _or_ =kokoovat=
_Negative._
1. =en kokoa= _or_ =en kokoo=
2. =et kokoa= _or_ =et kokoo=
3. =ei kokoa=
_Imperfect._ _Affirmative._
_Sing._ _Plur._
1. =kokosin= =kokosimme=
2. =kokosit= =kokositte=
3. =kokosi= =kokosivat=
_Negative._